BAĞ-KUR'LULAR EYT DÜZENLEMESİNDE BEKLEDİĞİNİ BULAMADI

KÜTAHYA (TG) - Telgraf Gazetesi |
 

BAĞ-KUR'LULAR EYT DÜZENLEMESİNDE BEKLEDİĞİNİ BULAMADI

Kütahya Lokantacılar Odası Başkanı Fatih Bilgi, EYT ile ilgili eşitsizlik olduğunu vurgayarak,"Esnaf ve sanatkaar da EYT den eşit şekilde yararlanmak istiyor. Esnafın EYT süreci ile ilgili eşitsizlik sorununun çözüm beklentisi karşılık bulmadı. EYT çalışmaları esnasında taleplerimiz değerlendirilmeye alınmadı." diye konuştu.

   Fatih Bilgi, yaptığı açıklamada şöyle konuştu; "BAĞ-KUR'LULAR EYT DÜZENLEMESİNDE BEKLEDİĞİNİ BULAMADI" Esnaf ve sanatkaar da EYT den eşit şekilde yararlanmak istiyor. Esnafın EYT süreci ile ilgili eşitsizlik sorununun çözüm beklentisi karşılık bulmadı. EYT çalışmaları esnasında taleplerimiz değerlendirilmeye alınmadı. Esnaf iş yeri açtığında Bağ-Kur'a kaydolarak sigortalı sayılıyor. Bu durumda 9 bin gün prim ödeyerek emekli olabiliyor. Esnaf ve sanatkaarlar da SSK'lı işçiler gibi pirim sayısını 7 bin 200 güne indirilmesini istiyor.   “ESNAF VE SANATKAARIN EMEKLİLİKTE EŞİTSİZLİK MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİDİR” Yapılacak düzenleme ile esnaf ve sanatkarın sosyal güvenlikte yaşadığı eşitsizliği gidererek, emekli olabilmelerinde mağduriyetleri ortadan kaldırılmalıdır. Toplumda en çok çalışan kesim olan esnaf ve sanatkaarlarımız, sabahın seherinden gecenin geç saatlerine kadar işinin başında durup risk alıyor,katma değer üretiyor, yanında çalıştırdığı işçilerle birlikte istihdama katkı sağlıyor. Ancak esnafın yanında çalışan işçi 7 bin 200 prim gününden emekli olurken, esnafımız 9 bin günü doldurmak zorunda. En fazla primi ödeyen esnafımız olurken,en düşük emekli maaşı almaktadır. Esnafımızın aldığı emeklilik maaşında da düzenlemeye gidilmeli. 1479 sayılı yasada prim ödeme gün sayısı kadınlarda 5 bin, erkeklerde ise 5400’gun idi.   "Norm birliği"ile Sosyal Güvenliğin tamamı aynı şemsiye altında toplanmasına rağmen esnafımızın prim gün sayısı düşürülmedi.1800 gün daha fazla prim öderken,emeklilik borçlanmasında da bı okadar fazladan boçlanmak zorunda kalıyor. 2000 yılı öncesinde işyeri açan birçok esnafa vergi dairesine ya da esnaf odasına kayıt olup Bağ-Kur'a kayıt zorunluluğu yoktu,isteğe bağlı oluyordu,geçmişteki vergi ve Oda kayıtlarını olmasına rağmen emeklilikte borçlanma mağduriyetleri devam etmektedit. Yeni EYT düzenlemesinde esnaf ve sanatkaarlarımızın mağduriyetleri hakkaniyetli bir şekilde mutlaka çözümlenmelidir.   “ESNAF VE SANATKAARIMIZIN TALEPLERİ MUTLAKA DEĞERLENDİRMEYE ALINMALI” Esnafın mağduriyeti ilgili Komisyonlarda, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gündeme alınmadan önce,sektör temsilcilerimizin taleplerini bir daha gözden geçirerek,değerlendirilmesini beklemekteyiz. Esnafımızın istihdama ve ekonomiye katkıları göz önünde bulundurularak, sosyal devlet ilkesi gereği "Norm birliği eşitliği"den istifade etmesi sağlanmalıdır. Esnafımızın bugüne kadar kaybettiği haklarının EYT düzenlemesi kapsamındaki çalışmaların içine alınarak hakkaniyetle bağdaşır şekilde çözülmesini talep ediyoruz. Mevcut durumda esnafımız büyük bir mağduriyet yaşamaktadır,giderilmesi ümidi içinde, tüm yetkililere kamuoyu önünde sesleniyor, sağlıklı günler diliyorum."
Kütahya Lokantacılar Odası Başkanı Fatih Bilgi, EYT ile ilgili eşitsizlik olduğunu vurgayarak,"Esnaf ve sanatkaar da EYT den eşit şekilde yararlanmak istiyor. Esnafın EYT süreci ile ilgili eşitsizlik sorununun çözüm beklentisi karşılık bulmadı. EYT çalışmaları esnasında taleplerimiz değerlendirilmeye alınmadı." diye konuştu.

 

 Fatih Bilgi, yaptığı açıklamada şöyle konuştu;

"BAĞ-KUR'LULAR EYT DÜZENLEMESİNDE BEKLEDİĞİNİ BULAMADI"
Esnaf ve sanatkaar da EYT den eşit şekilde yararlanmak istiyor.
Esnafın EYT süreci ile ilgili eşitsizlik sorununun çözüm beklentisi karşılık bulmadı. EYT çalışmaları esnasında taleplerimiz değerlendirilmeye alınmadı.
Esnaf iş yeri açtığında Bağ-Kur'a kaydolarak sigortalı sayılıyor.
Bu durumda 9 bin gün prim ödeyerek emekli olabiliyor.
Esnaf ve sanatkaarlar da SSK'lı işçiler gibi pirim sayısını 7 bin 200 güne indirilmesini istiyor.
 
“ESNAF VE SANATKAARIN EMEKLİLİKTE EŞİTSİZLİK MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİDİR”
Yapılacak düzenleme ile esnaf ve sanatkarın sosyal güvenlikte yaşadığı eşitsizliği gidererek, emekli olabilmelerinde mağduriyetleri ortadan kaldırılmalıdır.
Toplumda en çok çalışan kesim olan esnaf ve sanatkaarlarımız, sabahın seherinden gecenin geç saatlerine kadar işinin başında durup risk alıyor,katma değer üretiyor, yanında çalıştırdığı işçilerle birlikte istihdama katkı sağlıyor. Ancak esnafın yanında çalışan işçi 7 bin 200 prim gününden emekli olurken, esnafımız 9 bin günü doldurmak zorunda. En fazla primi ödeyen esnafımız olurken,en düşük emekli maaşı almaktadır. Esnafımızın aldığı emeklilik maaşında da düzenlemeye gidilmeli. 1479 sayılı yasada prim ödeme gün sayısı kadınlarda 5 bin, erkeklerde ise 5400’gun idi.
 
"Norm birliği"ile Sosyal Güvenliğin tamamı aynı şemsiye altında toplanmasına rağmen esnafımızın prim gün sayısı düşürülmedi.1800 gün daha fazla prim öderken,emeklilik borçlanmasında da bı okadar fazladan boçlanmak zorunda kalıyor.
2000 yılı öncesinde işyeri açan birçok esnafa vergi dairesine ya da esnaf odasına kayıt olup Bağ-Kur'a kayıt zorunluluğu yoktu,isteğe bağlı oluyordu,geçmişteki vergi ve Oda kayıtlarını olmasına rağmen emeklilikte borçlanma mağduriyetleri devam etmektedit. Yeni EYT düzenlemesinde esnaf ve sanatkaarlarımızın mağduriyetleri hakkaniyetli bir şekilde mutlaka çözümlenmelidir.
 
“ESNAF VE SANATKAARIMIZIN TALEPLERİ MUTLAKA DEĞERLENDİRMEYE ALINMALI”
Esnafın mağduriyeti ilgili Komisyonlarda, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gündeme alınmadan önce,sektör temsilcilerimizin taleplerini bir daha gözden geçirerek,değerlendirilmesini beklemekteyiz.
Esnafımızın istihdama ve ekonomiye katkıları göz önünde bulundurularak, sosyal devlet ilkesi gereği "Norm birliği eşitliği"den istifade etmesi sağlanmalıdır.
Esnafımızın bugüne kadar kaybettiği haklarının EYT düzenlemesi kapsamındaki çalışmaların içine alınarak hakkaniyetle bağdaşır şekilde çözülmesini talep ediyoruz.
Mevcut durumda esnafımız büyük bir mağduriyet yaşamaktadır,giderilmesi ümidi içinde, tüm yetkililere kamuoyu önünde sesleniyor, sağlıklı günler diliyorum."

Kütahya HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve telgrafgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.